Turistika

Plánování cest a výletů

Typy na výlety můžete také hledat na níže uvedených odkazech:

 Inspiraci lze načerpat:

Spojení vlakem a autobusem najdete:

Typy na výlety

Zoo Dvůr Králové (33km – 40 min)
http://www.zoodvurkralove.cz/

Dobruška (4km – 5min)
městečko s malebným historickým centrem, rodný domek F. V. Heka (F. L. Věk z románu A. Jiráska). V muzeu stálá expozice místní židovské komunity včetně vzácné rituální očistné lázně (mikve).
http://www.dobruska.cz/


Hora Matky Boží - klášter (70 km – 1hod 15min) - Dolní Hedeč
je po staletí cílem mnoha poutníků, kteří chtějí posílit svou víru hlubším setkáním s Bohem i Ježíšovou Matkou Marií. Bohoslužby na této mariánské hoře mají uvádět každého člověka k usebrání a obnově jeho života.
http://www.kraliky-klaster.cz/


Letohrad (49 km 50 min)
 v 19. století první výroba sirek na území Českého království, v muzeu expozice dějin sirkařství. Součástí sbírek jsou originální saně císaře Napoleona, na kterých přijel v roce 1812 z Ruska do Drážďan. Muzeum řemesel. 
http://www.info.letohrad.eu/z-mesta/


Pastviny (50 km – 51 min)
vodní nádrž na Divoké Orlici, oblíbená rekreační oblast.
http://www.obecpastviny.cz/


Potštejn  (32 km – 35 min)
Malebné městečko Potštejn, krčící se na úpatí zalesněného kopce a obtékané meandrem Divoké Orlice. Majestátní dominantou Potštejna je hrad, který byl za dlouhá staletí barvité historie dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. Od 18. století mu co do kulturní hodnoty směle konkuruje barokní zámek, vystavěný rodem Harbuval Chamaré. 
http://www.hrad-potstejn.cz/


Zemská brána (35 km – 37 min)
chráněný přírodní výtvor a oblíbené výletní místo. Řeka zde vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech. Je zde vybudovaná naučná stezka Zemská brána. Její 3 km dlouhá trasa, která má celkem 22 zastavení, sleduje modrou turistickou značku směrem na Klášterec nad Orlicí.
http://www.orlickehory.net/mista/zemskabrana.htm


Deštné v Orlických horách (22 km – 25 min)
nejvyšší hora Orlických hor (1115 m) s vyhlídkovou věží. Nádherný kruhový výhled na Orlické a Rychlebské hory, Kralický Sněžník, Suchý vrch, přehradu Rozkoš a Krkonoše se Sněžkou.
http://www.obec-destne.cz/turistika/priroda/

Neratov (47km – 50min)
(pův. Bärnwald) byl významným poutním místem již od 2. poloviny 17. století, na pouť sem přicházely údajně až čtyři tisíce poutníků. Zázračná moc se přičítala milostné sošce Panny Marie a prameni, který vyvěrá u kostela.
http://www.neratov.cz

Ratibořice – Babiččino údolí  (23 km 27 min)
Naučná stezka prochází územím národní přírodní památky Babiččino údolív okolí Ratibořic u České Skalice. Seznámí nás s místy, kde prožila své dětství spisovatelka Božena Němcová a našla zde inspiraci k napsání knihy Babička. 
http://www.ratiborice-babiccinoudoli.cz/

Opočenská naučná stezka

Příjemnou a současně poučnou procházku po okolí města Opočno Vám určitě nabídne Opočenská naučná stezka.
Naučná stezka má dva okruhy a tak si můžete buď zvolit procházku Městem a parkem nebo Kolem rybníku Broumar. Informační tabule jsou na obou trasách rovnoměrně rozmístěny, ale tematicky na sebe striktně nenavazují. Je tedy na Vás, odkud se na naučnou stezku vydáte, můžete si navrhnout vlastní trasu.
Celá trasa naučné stezky měří celkem cca 11 kilometrů, okruh Městem a parkem 5 km a okruh Kolem Broumaru 4 km. Pomalou procházkou lze tedy oba okruhy projít během jednoho dne a ještě se dozvíte spoustu zajímavých věcí, které se týkají samotného města Opočno, jeho krásného zámeckého parku, zámeckého letohrádku, který leží ve zmíněném parku a také je zde několik informačních tabulí věnováno rybníkářství, Broumarským slatinám či životu Broumaru.
Městský okruh Vás seznámí se zámeckým parkem, který leží u Zlatého potoka, pak pokračuje dále po jeho břehu k údolím k zámku Opočno, parku před letohrádkem a na Kupkovo náměstí, kde se můžete dozvědět něco o Mariánském sloupu, který tvoří dominantu tohoto náměstí. Také se seznámíte s historií města, s jeho dávnými majiteli a významnými osobami, které zde pobývali.
Opočenská naučná stezka Vám tedy nabízí přírodní okruh kolem rybníku Broumar a možností koupání anebo můžete spíše zavítat do historie a zvolit si tak okruh městský.

 

Jste zde: Domů Turistika